10 tipů pro začínající "kapraře"

Lov kaprů je nejvíce rostoucím odvětvím rybářského průmyslu na celém světě a začíná se mu věnovat spousta nově příchozích. Připravili jsme proto krátkých 10 tipů právě pro tyto nově příchozí.

  1. Která voda je pro mě nejlepší?

Je to jeden z prvních a nejdůležitějších tipů právě pro začínající „kapraře“. Zkrátka vyberte místo, které v daném čase odpovídá vašim schopnostem a znalostem.

Pokud jste začátečník, nebo chodíte na rybolov jen zřídka, pak vás hledání kaprů na 40 hektarech štěrkovny nebo dlouhém toku s jistotou otráví. Vhodnější alternativou pro vás je zvolit dobře zásobené komerční kaprové jezero nebo rybník, kde můžete mít i několik záběrů za každého počasí a vytěžíte tak z vaší návštěvy vody maximum. Stejně tak pokud se potřebujete zlepšit v nahazování pak neztrácejte čas na místech kde musíte nahodit do 200 metrů a dále, abyste se dostali k rybám.

I pro zkušeného rybáře může být návštěva komerčního jezera nebo rybníka velkým přínosem, může si na dobře zarybněné vodě vyzkoušet různé typy nástrah a návnad i různé lovné techniky.

  1. Sledujte předpověď počasí, vybírejte vhodné podmínky a lovné místo

Kombinace aktuálního počasí, krátkodobé předpovědi a výběru vhodného místa je další z velmi důležitých částí úspěšného rybolovu.

Buďte připraveni na daný typ počasí a ročního období, například pokud bude horký den a ryby budou dole u dna připravíte si sebou výbavu a nástrahy na lov u dna, apod. Stejně tak je dobré si po příjezdu k jezeru či rybníku jej obejít, zjistit aktuální podmínky a možnosti, odkud kam fouká vítr apod. Chvíli se posaďte a pozorujte vodní hladinu, ryby Vám řeknou kde jsou, například vyskočením z vody. Pokud je voda kalná a není vidět na dno, je hodně zvířené bahno a je tak velmi pravděpodobné, že v daném místě je hodně ryb.

  1. Příprava

Další důležitá rada je, abyste byli na rybolov připraveni. Ujistěte se, že máte s sebou vše, co budete potřebovat, abyste byli v na břehu v klidu, teple a pohodlí. I v létě může teplota v noci klesnout, takže slušný spací pytel je nezbytný. Stejně tak bude nezbytné vybavení do deště, pokud předpověď počasí napovídá, že můžete zmoknout.

Krabička s náhradními díly pro základní opravy vybavení může zachránit Váš zážitek z celodenního rybaření. Mějte ji stále v autě nebo v batohu jako pojistku pro všechny případy.

Nezapomeňte také vzít dostatek návnady, která vydrží po celou dobu vašeho rybolovu, navázané háčky „bižu“, aby Vás u chytání nezdržovalo opětovné navazování a opravy, což zvláště ve tmě není úplně dobře proveditelné.

  1. Jaké je nejlepší „BIŽU“

Jednoduchá odpověď neexistuje! Každá montáž slouží konkrétnímu účelu pro konkrétní situaci a tyto situace se mění každý den.

Nemusíte se starat o nejnovější montáže, držte se montáží, které můžete efektivně uvázat, víte, jak je používat a máte s nimi dobrou zkušenost.

  1. Jaká je nejlepší návnada?

Často vidíme rybáře, kteří mění návnadu za jinou, než kterou používali, třebaže se jim podařil s předchozí návnadou úlovek. Jak jsem zmínil výše, je mnohem pravděpodobnější, že se ryby nekrmí nebo zrovna nejsou ve vaší oblasti, než že změnily apetit. Vyberte si kvalitní boilie ve zvoleném profilu chuti a držte se ho, pokud na něj kapra chytíte.

Kvalitní vyzkoušené boilie není třeba nějak často měnit  - časté experimentování je spíše na škodu.

  1. Naučte se, jak používat značkovací plovák /marker.

Další z mých oblíbených tipů na lov kaprů je vědět, co je na dně rybníka. Tato znalost vám nepochybně pomůže ulovit více kaprů. S použitím značkovacího plováku si pomůžete velmi výrazně ke zlepšení výsledků.

Zajistěte, aby nastavení plovoucího značkovače bylo co nejúčinnější, použijte těžké vodítko, které vám pomůže masivně prorazit jakoukoli nízko položenou plevel, po které by mohl lehčí vodítko klouzat, což vám poskytne falešný dojem, že dno jezera je čisté, i když to tak není . Použijte značkovací plovák, který je vztlakový s pletenou šňůrou. Pletená šňůra přenáší každý náraz na špičku prutu, takže když táhnete přes tvrdé štěrkové dno, můžete to opravdu cítit! S mono linkou je tento pocit utlumen a často zcela chybí.

  1. Buďte jiní

Rybáři mají skvělé pořekadlo; „pokud budete lovit stejně jako všichni ostatní, chytíte to stejné, co všichni ostatní“.

Často stačí malá změna, např. změnit velikost návnady, její barvu, nebo také změnit na návnadu na dno. Nejdůležitější je včas rozpoznat, kdy změnu potřebujete. Většinou je to zapotřebí, když ostatní rybáři okolo Vás mají záběry či pěkné úlovky a vy pořád nic. Stejně tak nechodí-li vám žádný záběr, je potřeba udělat drobné změny a zkoušet co nakonec „zabere“.

  1. Nikdy se nepřestávejte učit.

Nemáte z daného dne úlovek? Nebo dokonce za celý den ani záběr? Někdy je to bez ohledu na Vaše schopnosti a zkušenosti prostě o štěstí a s tím nic nenaděláte...

Není potřeba být smutný nebo naštvaný. Sami si můžeme i dle zkušeností, počasí, drobných změn, přesného místa na lov udělat svůj vlastní scénář toho, jak bude náš budoucí lov kaprů probíhat.

Takže i to, že je to dnes bez „výsledku“ je vlastně přínos pro zítřek – můžete se učit, promýšlet změny, zlepšovat se …

Čtěte dál blogy, články a sledujte videa. Tu a tam se objeví rada, co Vám bude fungovat. Využijte prostoje, když ryby neberou, nebo zrovna neběháte kolem prutů.

  1. Nebojte se požádat o pomoc či radu.

Můj poslední tip na lov kaprů je nebát se klást otázky, nebát se požádat o pomoc. Drtivá většina rybářů, se kterými se setkáte, s vámi nejen rádi budou informace sdílet, ale i rádi s vám posedí a poklábosí. Sdílíme přece stejný koníček, stejnou vášeň, takže máme společné téma k rozhovoru ;o

  1. Staňte se členy klubu Náš Sobáčov

Členství klubu vytvořeného pro stálé a věrné rybáře je plné různých výhod a možností, které pomohou nejen začínajícímu rybáři. Výhody se týkají opakovaných návštěv, slev v rybářském obchodě, výhodnější nákup povolenek a mnoho dalšího.